Розумний будинок. Чи можна встановити і налаштувати цю систему самостійно
Цифровий світ вже став настільки багатогранним, що не залишилося жодної сфери діяльності людини, куди б не проникли електронні девайси з власним багатофункціональним софтом і напхані численними програмними додатками. Після того, як практично всі види виробництва були автоматизовані, виникла ідея облаштувати свій побут, наповнивши будинок мультисистемним комплектом цифрового обладнання, щоб воно справно допомагало своїм господарям виконувати певні завдання пов’язаних з обслуговуванням житлового простору.
І на перший погляд така система виглядає дуже корисною в домашньому господарстві, але з чуток вважається дуже дорогою іграшкою, доступною лише людям з достатком вище середнього. Чи не можна якось скоротити ці витрати? Ось про що думає простий обиватель в першу чергу. Виявляється, можна. Тільки для цього буде потрібно не тільки придбати необхідний комплект обладнання, але і налаштувати його програмне забезпечення з урахуванням всіх факторів. Тут вже без спеціальних знань ніяк не обійтися.
Прочитавши статтю до кінця, ви дізнаєтеся, як своїми руками створити власну систему розумного будинку і налаштувати її роботу для своїх потреб.
Серцем цієї електронної системи є головний цифровий блок, в який постійно стікається інформація про статус підключених до системи електричних приладів, мікрокліматі, освітленні та інших параметрів, заданих власником розумного будинку. Сигнал до цифрового блоку надходить від датчиків, кожен з яких має своє призначення. Ось найпоширеніші види датчиків:
Відкривання дверей;
Рух;
Освітленість;
Термогігрометр;
Задимлення;
» Розумна ” розетка;
Кліматичний датчик.
Так, наприклад, датчик освітленості дасть команду відкрити штори, коли рівень світла досягне певного значення, а датчик руху в разі необхідності може вимкнути світло, коли в ньому немає необхідності. Більш того система розумного будинку здатна розпізнавати і правильно ідентифікувати голосові команди. Це означає, що, перебуваючи в одній з кімнат можна включити чайник, який знаходиться на кухні.
У системний пакет входить також функція оповіщення при виникненні певних ситуацій. Це може бути протікання води, відкривання дверей, або інших подіях, заданих програмою.
В кінцевому підсумку ідея створення розумного будинку зводиться до того, щоб зробити своє житло не тільки комфортним, але і безпечним.
Насамперед необхідно визначитися з масштабом проекту, тобто вирішити, чи плануєте ви підключити до цієї системи всі прилади, що знаходяться в будинку, або зробити «розумними», тільки окремі приміщення. Фахівці радять йти по шляху від простого до складного і почати знайомство з системою на простих прикладах. Для цього достатньо буде підключити до системи одне-два електронних пристрої і вже на них почати тестування, нехай і маленького, але вже «розумного» будинку.
Такими пристроями можуть бути колонки, Кондиціонер світлові прилади, або телевізор. Для нього, до речі, знадобиться спеціальний пульт. Щоб забезпечити коректну роботу всіх пристроїв, купуйте датчики та інші девайси для вашої системи від одного виробника.
Або обмежитися поки лише голосовими помічниками, розробленими і активно впроваджуються “Яндексом«, або ж скористатися послугами»Google Assistant”. Це дозволити виявити всі плюси і мінуси використання тих чи інших компонентів системи.
Переваги та недоліки розумного будинку
Якщо перевага автоматизування житлового простору видно відразу, то недоліки зазвичай виявляються вже в процесі експлуатації. Але про деякі з них можна дізнатися заздалегідь.
– Залежність від мережевого підключення.
Для повноцінної і коректної роботи системи необхідно забезпечити постійний контакт з модулем Wi-Fi. Якщо через вашого провайдера він раптово відключиться, то перестане функціонувати і ваш розумний будинок.
– Наявність зайвих функцій в системному обладнанні.
Може так статися, що повністю використовувати весь функціонал вам не доведеться, але тим не менш, він включений до складу обладнання, що поставляється, і відповідно збільшує його вартість. А це ще один і, мабуть, найголовніший недолік «розумного будинку».
– Вартість компонентів.
Будьте готові до того, що для вашої системи вам доведеться придбати спеціальні LED – лампочки за ціною 300 – 800 грн. Вартість інших компонентів також в рази перевищує вартість звичайних аналогів.
Тепер, коли про проектування власної системи розумного будинку Ви вже знаєте достатньо, можна підвести підсумки, і вирішити для себе, чи готові ви в даний момент здійснити ваш проект, або краще відкласти його до кращих часів.