У фільмах і телевізорі нерідко використання виразу «Розумний будинок». Наскільки він реальний в дійсності, і які переваги надає користувачам?
Розвиток науки і техніки
Використання системи “розумного будинку” дозволяє об’єднати всі електроприлади і комп’ютерні системи в один ланцюг або єдине ціле. Як правило, вони управляються спеціальною комп’ютерною програмою. З цією метою можуть використовувати особливий сервіс або інший механізм. Місце його розташування або будинок або інше місце (щось на зразок пульта охорони).
Можливості нової системи
Відгуки показують, що застосування нової системи дає наступні переваги:
на величезній відстані з будь-якої точки світу управляти домоволодінням (наприклад, встановлювати режим інтенсивності роботи холодильника);
внести в Налаштування побутової техніки режим включення і виключення приладів побутової техніки за часом (наприклад, обігрівачів);
внести в Налаштування Включення і виключення температурний режим (так забезпечується робота кондиціонера);
управління побутовими приладами за допомогою голосових команд;
управління приладами через Інтернет.
Користувачі відзначають і інші переваги.
Основні складові компоненти
Який би комплект “розумного будинку” не обговорювався, в нього включені:
контролер;
датчик;
актуатори;
побутова техніка.
У завдання котнтроллера входить об’єднання всіх елементів будинку в єдине ціле. Він збирає всі дані про їх роботу і навколишньому середовищу, простіше кажучи, служить точкою, куди надходить вся інформація, на основі якої комп’ютерна програма приймає рішення.
Датчики служать безпосереднім джерелом інформації. Вони передають її на контролер. Прикладом є термодатчики.
Актуатори-пристрої або засоби, якими безпосередньо управляється побутова техніка. Вони можуть випромінювати поле, інтенсивність якого визначає роботу приладів, наприклад кондиціонерів.
Побутова техніка, комунікації (електричні та інженерні мережі) безпосередньо також управляються “розумним будинком”.
Інші елементи
У систему часто включають елементи, що забезпечують безпеку приміщення, захист від вторгнення:
сигналізація;
датчики руху, відкривання, горіння;
системи відеоспостереження.
Сигналізація сама по собі унікальна система, спрямована на попередження несанкціонованого доступу на територію будинку.
Додатково до перерахованих датчиків можуть встановлюватися і інші усройства, наприклад, реагують на шум, вібрацію через проломи або дій сторонніх.
Пропонуються моделі “розумного будинку” зовсім різного типу: різні виробники, різна наповнюваність функціями і можливостями. Свої відмінності має програмне забезпечення. Одні підходять для досвідчених користувачів, Інші для новачків.
Розкид в цінах становить від 3 до 30-40 тис.руб. володарем «розумного будинку» завдяки цьому може стати хто завгодно. Але одні керують своїм будинком з іншої країни по інтернету, а інші не більше ніж в декількох сотнях метрів від об’єкта.